Håndboldlinje for piger

Tag på Silkeborg Efterskoles håndboldlinje med fokus på fællesskab og glæde samt fysisk, teknisk og taktisk træning.

Håndboldlinjen på Silkeborg Efterskole er for dig, som ønsker at udvikle dig både som menneske og i håndboldverdenen.

Du skal elske at spille håndbold, snakke om håndbold og udvikle dig indenfor håndboldverdenen. Det vigtigste er, at du har motivation og lyst til at lære og er åben for nyt, for på håndboldlinjen er der plads til alle.

Passion vigtigere end talentet

På håndboldlinjen indgår du i et struktureret og målrettet træningsmiljø, der tager udgangspunkt i holdet samt dig og dit niveau.

For os er passion vigtigere end talent, og vi forventer derfor, at du er topmotiveret og dybt engageret både i fællesskabet omkring holdet, oplevelser sammen med holdet og i din egen udvikling.

På vores håndboldlinje underviser vi for at dygtiggøre og bevidstgøre hver enkelt elev i de forskellige elementer af håndboldspillet.

Linjen indeholder både legende, pladsspecifikke, tekniske, taktiske og mentale elementer samt teori, samarbejdsøvelser, styrketræning og anden fysisk træning. Vi har fokus på en motiverende træningskultur både som hold og som individualist.

Vi arbejder også med elementer som træneropgaver og forståelse af dommergerningen. I sommerperioden og i det gode vejr flytter vi nogle gange træningen fra hallen og ud i sandet og spiller en masse actionfyldt strandhåndbold.

Som håndboldefterskole er Silkeborg Efterskole et oplagt tilbud for dig, der vil udvikle dit talent og tage del i et nærværende fællesskab. 

Bliv bedre til håndbold på efterskole

På håndboldlinjen sætter vi barren højt - både på og udenfor banen. Vi vil gerne give bedst mulige forudsætninger for et langt liv med håndbold som medspiller.

Din forståelse for individets betydning i fællesskabet samt dine håndbold tekniske, taktiske, psykologiske og fysiske færdigheder udvikles gennem hele skoleåret.

Vi træner på linjen 3 gange om ugen à 1,5 time, og der er klubtræning og turneringskampe derudover.

Der vil blive evalueret dels på banen, men også ved individuelle spillerudviklingssamtaler.

I den fysiske træning, som varetages i et samarbejde mellem linjelærerne og en fysioterapeut, indgår styrketræning, løbetræning, bevægelighedstræning, motorisk træning og skadesforebyggende træning.

Træningen vil være alsidig og forskelligartet. Silkeborg Efterskole har ligeledes en fysioterapeut tilknyttet til skadesvurdering. Han kommer en gang om ugen.


Håndboldlinjen er både for eliten og bredden

På Silkeborg Efterskole vil alle håndboldlinjeelever kunne leve som semi-professionelle håndboldspillere. På skolen har vi fast 3 træningspas om ugen.

Vi spiller kampe, har styrketræningsprogrammer, har mulighed for en god nattesøvn og får serveret sund og alsidig kost. Rigtig mange af vores elever har lyst til og mod på endnu mere håndbold, derfor har vi et unikt klubsamarbejde med Silkeborg-Voel, der sikrer, at alle, uanset niveau, der også har lyst til at spille håndbold i klub, er sikret dette. Det betyder, at der er mulighed for at få op til 6 træningspas om ugen alt efter niveau og indstilling.

Vi samarbejder desuden med Silkeborg Voel og eliteSilkeborg om et elite setup, hvor håndboldtrænerne/talent trænerne vurderer, hvem der har talentet, niveauet og viljen til at indgå i klubbens elitehold. For de spillere, der udtages til dette, er der ugentlige morgentræninger med eliteSilkeborg og adgang til fysioterapeut og diætist.

Kampe for Silkeborg Efterskole

Håndboldlinjen indeholder både træning og kampe for Silkeborg Efterskole. Når du melder dig til håndboldlinjen, så er det fordi, du elsker at spille håndbold. Du er vild med både træning og kampe.

Vi deltager gennem klubsamarbejdet i turnering i JHF regi på forskellige niveauer, og vi deltager i  træningsturnering og -stævner med andre efterskoler. Vi spiller ligeledes med om ØM (Østjysk Mesterskab) og DM.

Mød lærerne på linjen

Maria Vangsgaard

Håndboldtræner


3 hurtige om håndboldlinjen

Hvordan kan man passe sin sport og skole på samme tid?
Vi gør alt for at skole og sport går op i en højere enhed for dig - men vi forventer at du prioriterer skole og sport i nævnte rækkefølge. Du deltager selvfølgelig i fællestimer og fællesaktiviteter, og du passer din træning.
Kan man også gå til håndbold i fritiden?
Håndbold i klub er en del af linjetræningen på Silkeborg Efterskole. Vores samarbejde med Silkeborg Voel betyder, at vi kan tilbyde hold, der spiller turnering, på flere niveauer. Vores grundstamme på håndboldlinjen spiller sammen på et SES/Silkeborg Voel hold. Der vil være mulighed for at du kan prøve dit håndboldtalent af på flere hold i klubben.
Er der også styrketræning?
På Silkeborg Efterskoles håndboldlinje er styrketræning og fysisk træning en integreret del af linjetræningen. Linjetræneren, skolens fysiske træner eller klubbens fysiske træner kan udarbejde træningsprogram til spillerne. På håndboldlinjen er der elementer af fysisk træning 2-3 gange ugentligt. Vi har gode faciliteter til styrketræning både til linjetræningerne og til din fritid.

Læs også mere om

Vores værdier

Vi ønsker en skole, hvor alle elever trives og udvikler sig. En skole hvor der er mere ”vi” end ”jeg”.

Rejser og aktiviteter

Hvert år tager 9. og 10. klasse på 3 længere ture i Danmark og udlandet.

Profilfag i 10. klasse

Når du går i 10. klasse, skal du vælge to ud af disse tre fag:

Tag 9. klasse

Vi har faglighed, fællesskab og sport i fokus. Du får god undervisning, som ruster dig til eksamen (FP9).