Skal du i 9. klasse?

På Silkeborg Efterskole vægter vi både det faglige og sociale i 9. klasse – vi udfordrer dig både på og uden for banen. Du får en ny hverdag hvor faglig, personlig og sportslig udvikling går hånd i hånd.

Begejstring smitter

Uanset om du elsker engelsk, science eller brætspil, så er der plads til dig på Silkeborg Efterskole. Det vigtigste er, at du også er vild med sport. Vi tilbyder 7 forskellige linjer, som du skal vælge imellem når du tilmelder dig skolen.

Fodbold for drenge

Fodbold for piger

Kajak

Håndbold for piger

Håndbold for drenge

Sport- & adventure

Fitness & velvære for piger

Personlig udvikling på standby...

Ikke mens du går på Silkeborg Efterskole! For udover at du udvikler dig indenfor den sport du har valgt på linjen, vil du ofte gennemgå en meget stor personlig udvikling. For det første fordi du bor på skolen, og dermed selv skal stå for rengøring, oprydning og andre praktiske pligter. For det andet fordi du er omgivet af jævnaldrende unge i døgnets 24 timer, og er en del af et større fællesskab. 

Vi blander dig og dine kammerater alt det vi kan. Både på værelser, på linjer og når vi tager på ture ud af huset. Nye venskaber opstår, og hvem ved, måske får du en kæreste. Du lærer noget af alle oplevelserne i din hverdag, lige meget om det er hårdt, svært, dejligt krævende eller sjovt.

Uanset hvilke oplevelser, der venter dig, får du et år fyldt med sport, venskaber, fællesskab og personlig udvikling på efterskolen.  


Men hvad med det faglige?

Du vil opleve at vi ikke går på kompromis med fagligheden, men at vi også fylder vores hverdag med aktiviteter, hvor fællesskab og sport er i centrum.

Når du går i 9. klasse på Silkeborg Efterskole, har du en stamklasse, som du læser alle dine boglige timer sammen med. Det giver dig en tryg base i en hverdag fuld af aktiviteter og liv både på og uden for banen.

Du møder et team af kvalificerede lærere, der alle leverer undervisning på et højt fagligt niveau, der styrker indlæringen og gør undervisningen nærværende for dig og dine kammerater.  

I 9. klasse får du på Silkeborg Efterskole undervisning, der peger frem mod livet og mod 9. klasses prøven (FP9). Vi lever op til Undervisningsministeriets ”Fælles mål”. Du får undervisning i

  • Dansk
  • Matematik
  • Engelsk
  • Tysk
  • Naturfag (fysik/kemi, biologi, geografi)
  • Kulturfag (historie, samfundsfag, kristendom)
  • Idræt
  • Dit linjefag

Vi spiser havregryn kl. 7.30

Uanset om du går i 9. eller 10. klasse på Silkeborg Efterskole spiser vi morgenmad sammen hver morgen kl. 7.30. Til frokost mødes vi igen i spisesalen, og vi har alle sammen fri kl. 15.40. Så kan du nemlig nå at komme til træning i klub om eftermiddagen, hvis du har valgt at dyrke endnu mere sport ved siden af dit linjefag. 

På skolen keder du dig heller ikke, for der er mulighed for aktiviteter i hallen eller på fællesområder samt tid og ro til samvær med kammerater og alene tid, både før og efter aftensmaden. En typisk dag på efterskolen.    

Råhygge på værelserne

På Silkeborg Efterskole har vi fede faciliteter til dig og dine kammerater. Hallen og styrketræningslokalet bruger vi både i undervisningen og i fritiden, hvor der altid er nogen som giver den gas. Vi har fællesrum med plads til pool turnering, bordtenniskampe og filmaftener. På værelserne bor I 3 sammen, og I har eget bad og toilet på hvert værelse. Og så har I adgang til haven, hvor der er multibane, beachvolley og bålsted. Rundvisning på efterskolen

 

Vores skole ligger i gåafstand fra centrum og togstationen, og 5 min. på cyklen, så er du nede ved en af Danmarks bedste badesøer, med den mest fantastiske solnedgang.

Når et år på SES er det helt rigtige valg

Nogle af vores tidligere elever fortæller her, hvad det var som gjorde SES til et mindeværdigt år for dem. 

Læs også mere om

Vores værdier

Vi ønsker en skole, hvor alle elever trives og udvikler sig. En skole hvor der er mere ”vi” end ”jeg”.

Rejser og aktiviteter

Hvert år tager 9. og 10. klasse på 3 længere ture i Danmark og udlandet.

Profilfag i 10. klasse

Når du går i 10. klasse, skal du vælge to ud af disse fire fag:

Tag 9. klasse

Vi har faglighed, fællesskab og sport i fokus. Du får god undervisning, som ruster dig til eksamen (FP9).